Банана мафини за 15 минути

Банана мафини за 15 минути

Банана мафини за 15 минути!

Состојки:

  • 2 банани
  • 2 јајца
  • 100 гр шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 1 прашок за печиво
  • 100 мл кисела павлака
  • 50 гр путер
  • 220 гр брашно
  • 50 гр шлаг

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки разматете ги по ред. Кога фино ќе се соединат додајте изгмечени банани, измешајте и ставете во хартиени корпички. Ставете во калапи за мафини. Печете на 180 степени 15 минути. На крај украсете со шлаг.

Уживајте!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text