Запечени компири со сланина – совршена комбинација

Запечени компири со сланина – совршена комбинација

Запечени компири со сланина – совршена комбинација!

Состојки:

 • 1 кг компир
 • 3 јајца
 • 1 кесичка инстант супа со печурки
 • 1 павлака
 • сол
 • масло
 • бибер
 • 100 гр сланина
 • 50 мл млеко

Начин на подготовка:

 1. Компирите исчистете ги и исечете ги на листови, додајте сол, може и зачин ако сакате, масло, бибер и добро измешајте и наредете во огноотпорен сад.
 2. Во чинија скршете јајца, додајте павлака, млеко и инстант печкурки кои ќе ги разматите со малку млака вода. Сè прелијте преку компирите и ако сакате наредете сланина.
 3. Печете во загреана рерна на 200 степени околу еден час.

Добар апетит!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text