Стапчиња со сирење и сланина

Стапчиња со сирење и сланина

Стапчиња со сирење и сланина. Одлична вечера!

Состојки:

  • 250 гр лиснато тесто
  • 70 гр тенко сечкана сланина Пекабеско
  • 1 јајце за премачкување
  • 50 гр рендано сирење
  • сусам

Начин на подготовка:

  1. Тестото одмрзнете го на собна температура, растегнете го со сукало во правоаголник со дебелина од околу 3 мм. 
  2. На едната половина редете сечкана сланина и прекријте со другата половина од тестото. Со остар нож сечете стапчиња на должина од 10 см, а ширина од 2,5 см. 
  3. Премачкајте ги стапчињата со разматено јајце и свиткајте ги. Наредете ги на намастен плех и посипете ги со рендано сирење и сусам. 
  4. Печете во рерна додека не поруменат.

Добар апетит!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text