Грчки рецепт за вкусни ќебапи

Грчки рецепт за вкусни ќебапи

Грчки рецепт за вкусни ќебапи…

Состојки:

 • бајата кифла
 • 500 гр мелено месо
 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • мајчина душица
 • 100 гр фета сирење
 • 1 јајце
 • 1 лажичка мелен ким
 • сол
 • бибер
 • 2 лажици маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Потопете ја кифлата во вода. Исечкајте кромид и лук. Исечкајте мајчина душица. Фета сирењето исечете го на осум стапчиња. 
 2. Исцедете ја кифлата и изгмечете ја со мелено месо, јајце, лук, кромид, зачини и мајчина душица. Посолете и побиберете. 
 3. Поделете го месото на осум топчиња. Свиткајте го секое парче сирење со месо така што ќе добиете големи ќебапи. 
 4. Премачкајте ги со масло и печете ги на скара.

Добар апетит!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text