Ручек готов за половина час: Компир паприкаш со грашок

Ручек готов за половина час: Компир паприкаш со грашок

Ручек готов за половина час!

Состојки:

 • 200 гр кромид
 • 100 мл масло
 • 400 гр грашок
 • 100 гр моркови
 • сол
 • ловоров лист
 • 600 гр компири
 • 1 лажица ситна црвена пипер
 • 1,500 мл вода

Начин на подготовка:

 1. Издинстајте сечкан кромид на масло, додајте ги сите останати состојки, компир на коцки, морков на кругови. 
 2. Крчкајте околу 35 минути, на крај пројбајте, ако е потребно досолете.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text