Едноставен и брз рецепт за пилешки плескавици

Едноставен и брз рецепт за пилешки плескавици

Едноставен и брз рецепт за пилешки плескавици…

Состојки:

  • 500 гр пилешко филе
  • 5 главици млад кромид
  • 1 јајце
  • 1-2 лажици презла
  • 1 лажица зачин
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Пилешкото месо сомелете го, додајте зачин, сечкан кромид, јајце и презла. Сè добро измешајте и оставете околу еден час.
  2. Потоа обликувајте плескавици и печете ги на масло.
  3. Печените плескавици послужете ги топли со пржени компири и салата по желба.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text