Ќофтиња од рерна – брз и вкусен ручек

Ќофтиња од рерна – брз и вкусен ручек

Многу вкусен рецепт…

Состојки:

 • 250 гр мелено месо
 • 1 главица кромид
 • 3 чешниња лук
 • 1 белка
 • сол
 • сува мелена пиперка
 • мелен бибер
 • 2-3 компири
 • 1 жолчка
 • 1 лажица рендан кашкавал
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Во меленото месо додајте сечкан кромид и лук, белка, бибер, зачинска пипер, сол и добро изедначете. Компирите згответе ги, исцедете ги, изгмечете и додајте жолчка, како и рендан кашкавал и сол, добро измешајте. Тепсијата намастете ја со масло. 
 2. Од компирите направете топчиња, обликувајте ги со раце и наредете во плех. Направете на секое топче вдлабнатина со чаша и во тоа ставете ќофте. Премачкајте со масло и печете на 220 степени околу 30 минути. Извадете од рерна па изрендајте кашкавал. Вратете во рерна на уште 5 минути да се растопи.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text