Супер брз колач со плазма и банана

Супер брз колач со плазма и банана

Супер брз колач со плазма и банана.

Состојки:

 • 1 л млеко
 • 2 пудинга од ванила или слатка павлака
 • 5 лажици шеќер
 • 2 лажици брашно
 • 100 гр бело чоколадо (млечно или за готвење)
 • 150 гр путер
 • 100 гр кисела павлака
 • 4-5 банани
 • 2 кесички шлаг, разматени по упатството на кесчката

Начин на подготовка:

 1. Измешајте пудинг, брашно, шеќер со 200 мл млеко па згответе во 800 мл врело млеко. Во врелото измешајте чоколадо и маргарин да се растопи. Оставете две минути да се излади па измешајте кисела павлака. 
 2. Во врелата смеса издробете бисквити, измешајте па половина ставете во тепсија или калап со помали димензии, 25х25. Наредете половини банани една покрај друга па прекријте со вториот дел од филот. Оставете да стегне, премачкајте со шлаг и украсете по желба.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек

singlepost_text