Стар оригинален рецепт за кремаст сутлијаш

Стар оригинален рецепт за кремаст сутлијаш

Десерт кој често ќе го правите.

Состојки:

  • 100 гр ориз
  • 750 мл млеко
  • 4-5 лажици шеќер
  • прстофат сол

Начин на подготовка:

  1. Згответе ориз во вода три минути, а потоа исцедете. Во млекото додајте прстофат сол и ставете на оган да зоврие. 
  2. Додајте ориз и гответе на слаб оган додека оризот не го впие млекото, не мешајте. 
  3. Во зготвениот ориз додајте шеќер и внимателно измешајте со цел зрната да останат цели.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text