Крцкав компир од рерна и колбаси – совршена комбинација!

Крцкав компир од рерна и колбаси – совршена комбинација!

Крцкав компир од рерна и колбаси – совршена комбинација!

Состојки:

 • 1/2 кг домашни колбаси
 • 500 гр компири
 • масло
 • сол
 • бибер
 • рузмарин
 • оригано
 • 4 чешниња лук
 • листови магдонос
 • слатка и лута пипер

Начин на подготовка:

 1. Компирите исчистете ги и исечкајте ги на тенки листови. Посолете, додајте зачини, намастете и измешајте.
 2. Обложете плех со хартија и во средина ставете колбаси. Компирте ставајте ги на куп еден покрај друг во круг околу колбасите. Уште малку прелијте со масло и печете на 200 степени околу 50 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

singlepost_text