Кнедли со гриз – фантастичен рецепт

Кнедли со гриз – фантастичен рецепт

Кој сака класични кнедли, ќе ги засака и овие уште повкусни…

Состојки:

 • 100 гр гриз
 • 100 гр брашно
 • 350 мл вода
 • 50 мл масло
 • јаболка или суви сливи
 • малку цимет
 • суво грозје
 • презла

Начин на подготовка:

 1. Загрејте вода до точка на вриење, додајте масло па ставете брашно измешано со гриз и прашок за печиво. Измешајте добро и малку изладете.
 2. Вадете топчиња, растегнете на дланка и ставете коцки јаболка со цимет и малку суво грозје.
 3. Свиткајте во кнедли. Гответе во вода околу 10 минути додека не испливаат на површина. Извалкајте во презла.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text