Крцкави и неодоливи запечени палачинки

Крцкави и неодоливи запечени палачинки

Ви донесуваме рецепт за највкусните запечени палачинки…

Состојки:

  • 4 јајца
  • 3/4 шолја млеко
  • 1/4 шолја брашно
  • 1/4 шолја путер
  • прстофат сол

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 200 степени. 
  2. Во четири јајца додајте млеко и прстофат сол, па заедно разматете. 
  3. Потоа додајте брашно и повторно измешајте. 
  4. Во тава за печење ставете го растопениот путер, па ставете смеса за палачинки. Печете во рерна околу 20 минути на 180 степени. 
  5. Послужете со шеќер, овошје или намаз по вкус.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text