Пирошки со кашкавал – се топат во уста

Пирошки со кашкавал – се топат во уста

Послужете за доручек со чаша јогурт или кисело млеко.

Состојки:

 • 500 гр брашно
 • 1/2 квасец
 • 100 гр маргарин
 • 250 мл млеко
 • 250 гр варени компири
 • 3 жолчки
 • 150 гр пченкарно брашно
 • 150 гр рендан кашкавал
 • 100 гр сирење
 • сол
 • сув зачин
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Изгмечете зготвени компири, додајте маргарин и жолчки, зачинете по вкус и соединете. Додајте млеко и издробен квасец, па убаво разматете. Постепено додајте брашно и матете. Потоа со раце замесете глатко тесто. Оставете да нарасне 20 минути. 
 2. Тестото развлечете го и иечкајте го на ленти, полнете ги со сирење и кашкавал и затворете. Извалкајте во разматени белки, па во пченкарно брашно. Пржете во масло додека не поруменат.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

singlepost_text