Брза, вкусна и освежувачка крем салата со краставици и домати

Брза, вкусна и освежувачка крем салата со краставици и домати

Брза, вкусна и освежувачка салата од краставици и домати.

Состојки:

 • 2 домати
 • 2 краставици
 • 1 помала главица кромид
 • 1/2 шолја милерам
 • 2 лажици маслиново масло
 • 2 лажици сок
 • лимон
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Доматите, краставиците и кромидот исечкајте ги. Посолете, побиберете и прелијте со милерам. 
 2. Додајте маслиново масло и сок од лимон, па измешајте. 
 3. Оставете во фрижидер 1 час пред сервирање.

Добар апетит!

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

singlepost_text