Плетенки со домати: Меко печиво идеално за доручек

Плетенки со домати: Меко печиво идеално за доручек

Меко печиво идеално за доручек.

Состојки:

  • 2 домати
  • 2 јајца
  • 250 гр брашно
  • 2 лажици шеќер
  • 10 гр свеж квасец
  • жолчка

Начин на подготовка:

  1. Доматите најлијте ги со врела вода, а потоа излупете ги и исечкајте ги на парчиња. Додајте јајца и измиксајте во блендер. Измешајте со брашно, шеќер и квасец и замесете тесто. Оставете да отстои 1 час. Премесете го тестото и развлечете во облик на правоаголник. Исечкајте на парчиња. Секое парче развлечете го малку и потоа од двете развлечени парчиња правете плетенки. Премачкајте со жолчка. Печете на 170 степени 25 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text