Зимница која ќе ја обожавате: Пиперки со сирење

Зимница која ќе ја обожавате: Пиперки со сирење

Зимница која ќе ја обожавате. Пиперки со сирење.

Состојки:

  • 1,5 кг слатки пиперки
  • 1/2 кг лути пиперки
  • 1,5 кг сирење
  • 2 л сурутка
  • 4 лажици сол

Начин на подготовка:

  1. Измешајте сурутка и сол и оставете да зоврие, потоа изладете. Сирењето иситнете го па полнете ги пиперките. Редете во тегли па прелијте со зготвена изладена сурутка преку. Чувајте на темно и ладно место.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text