Кремасто густ паприкаш – ручек од тиквици, компир и месо

Кремасто густ паприкаш – ручек од тиквици, компир и месо

Ручек од тиквици и компири, може со месо или без – фино јадење…

Состојки:

 • 500 гр месо по избор
 • 500 гр компири
 • 1 средна тиквица
 • 2 големи домати
 • 3 чешниња лук
 • 2 големи главици кромид
 • 1 лажица сенф
 • 1 лажица ситна црвена пипер
 • малку зачин
 • сол
 • бибер
 • 250 мл неутрална павлака за готвење
 • 100 гр путер
 • 70 мл масло
 • 400 мл вода

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text