Уштипци со тиквица – брз и едноставен рецепт

Уштипци со тиквица – брз и едноставен рецепт

Направеете вкусни уштипци со тиквици…

Состојки:

  • 500 гр брашно
  • 20 гр свеж квасец
  • 300 гр тиквица
  • млака вода
  • масло
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Во 4,5 дл млака вода растопете 20-30 гр свеж квасец. Просејте 500 гр брашно и направете вдлабнатина во средината. Додајте малку вода, со квасец и замесете житко тесто. Додајте малку сол и добро разматете во глатка смеса. Покријте со чиста крпа и оставете да отстои на студено место еден час.
  2. Пред пржење на уштипците, излупете тиквица, исечкајте ја на тенки резанки и 300 гр тиквица измешајте во тестото.
  3. Во сад загрејте доста масло. Во врелото масло со лажица ставајте од тестото. Пржете ги уштипците додека не добијат златно жолта боја.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text