Сечкано свинско месо со печурки и тестенини

Сечкано свинско месо со печурки и тестенини

Послужете со лесна салата и уживајте!

Состојки:

 • 2 главици кромид
 • 2 чешниња лук
 • 400 гр печурки
 • 2 гранчиња рузмарин
 • 400 гр свинско месо
 • 2 лажици сол
 • 400 гр паста
 • сол
 • 250 мл неутрална павлака

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте кромид и лук. Исечкајте печурки на ситно. Тргнете ги игличките од гранчињата рузмарин. Исечкајте го месото на парчиња.
 2. Испржете го месото на масло, извадете го. Во маслото испржете го кромидот, печурките и рузмаринот.
 3. Згответе тестенини по упатството на пакувањето.
 4. Во печурките ставете неутрална павлака и згответе. Додајте и месо, па подгрејте.
 5. Сервирајте со тестенини и украсете по желба со магдонос.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text