Брза и освежувачка оброк салата

Брза и освежувачка оброк салата

Брза и освежувачка оброк салата.

Состојки:

 • 1/2 пакување макарони
 • 350 мл јогурт
 • 2 коцки фета сирење
 • 1 краставица
 • 2-3 чешниња лук
 • малку маслинки
 • 3 лажици кисела павлака
 • 1-2 варени јајца
 • 2 лажици маслиново масло
 • сол
 • малку лимон

Начин на подготовка:

 1. Макароните згответе ги и исцедете ги. Краставицата, маслинките, лукот, јајцата исечкајте ги и ставете ги во чинијата со макарони. Ставете јогурт, маслиново масло, малку исцеден лимон и малку изрендано фета сирење.
 2. Малку посолете и добро измешајте. На крај додајте павлака и повторно измешајте.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Уради сама“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text