Јогурт пита за половина час – брз и вкусен рецепт

Јогурт пита за половина час – брз и вкусен рецепт

Јогурт пита за половина час – брз и вкусен рецепт.

Состојки:

 • 1 јајце
 • 2 дл јогурт
 • 1 дл масло
 • 3 чаши брашно Т400
 • 1 лажичка сол
 • 12 гр прашок за печиво

Состојки за фил:

 • 300 гр сирење
 • 1 јајце

Состојки за премачкување:

 • 1 јајце
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајце, па додајте јогурт и масло, а потоа брашно, прашок за печиво и сол. Замесете тесто.
 2. Подгответе фил така што ќе измешате сирење и јајце.
 3. Развлечете тесто и ставете фил преку. Свиткајте малку, па исечкајте. Свитканото тесто исечкајте го по должина (како што е прикажано во видеото). Редете во намастена тепсија па премачкајте со јајце и посипете со сусам.
 4. Печете во рерна на 200 степени околу 25 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text