Вкусно пилешко со компири и шампињони во бешамел сос

Вкусно пилешко со компири и шампињони во бешамел сос

Вкусно пилешко со компири и шампињони во бешамел сос.

Состојки:

 • 3 мали компири
 • 1 праз
 • 500 гр пилешки гради
 • 200 гр шампињони
 • 150 гр кашкавал
 • маст
 • сол
 • италијанска мешавина од зачини
 • 50 гр путер
 • 30 гр брашно
 • 500 мл ладно млеко
 • 40 гр пармезан

Начин на подготовка:

 1. Ставете да се готват компири во лушпа. Издинстајте печурки. Кога ќе бидат готови тргнете од оган. Додајте праз, малку пропржете, посолете и додајте пилешко месо. Посолете и додајте мешавина од зачини.
 2. Вратете ги шмапињоните. Направете бешамел. Во тенџере ставете путер, додајте брашно, малку пропржете и додајте ладно млеко, додајте рендан кашкавал. Прелијте го месото со бешамел сос, измешајте, ставете во намастен плех и посипете со пармезан.
 3. Печете на 180 степени 35 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text