Само измешајте ги состојките и испечете – брза шпанска пита

Само измешајте ги состојките и испечете – брза шпанска пита

Само измешајте ги состојките и испечете – брза шпанска пита…

Состојки:

 • 4 крупни јајца или 5 мали
 • 10 лажици бело брашно
 • 2 лажичи пченкарно брашно
 • 1 прашок за печиво
 • малку сол
 • 2 печени кисели пиперки
 • 3 кисели краставички
 • 1 варен моров
 • 50 мл масло
 • 200 мл јогурт
 • 200 гр фета сирење
 • листови магдонос

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, додајте ги двете брашна со прашок за печиво, просеани.
 2. Посолете, па додајте сечкана пиперка, краставички на коцки, како и морков, масло и јогурт и сечкан магдонос. Се заедно изедначете, па на крај додајте сирење на коцки.
 3. Со лесни движења измешајте и ставете во намастен и побрашнет плех. Печете на 200 степени околу 50-60 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text