Ако имате 2 банани и пишкоти направете го овој брз колач без печење

Ако имате 2 банани и пишкоти направете го овој брз колач без печење

Ако имате 2 банани направете го овој брз колач без печење.

Состојки:

  • 200 гр пишкоти
  • 200 мл млеко
  • 2 банани

Состојки за фил:

  • 550 мл павлака
  • 200 гр шеќер во прав
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • 20 гр какао прав

Начин на подготовка:

  1. Пишкотите потопете ги во млеко, па наредете во тепсија. Разматете павлака со шеќер во прав и ванила, па ставете половина од смесата преку. Потоа наредете исечкани банани, па ставете ја другата половина од филот. Горе уште еден ред пишкоти, па посипете со какао. Ставете во фрижидер на еден час.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text