Засладете се со вкусен чоколаден мус

Засладете се со вкусен чоколаден мус

Засладете се со вкусен чоколаден мус…

Состојки:

  • 200 гр чоколадо
  • 125 гр путер
  • 30 мл кафе
  • 4 јајца
  • екстракт од ванила
  • 50 гр шеќер
  • 250 мл слатка павлака

Начин на подготовка:

  1. Чоколадото и путерот ставете ги во сад, додајте кафе или еспресо, па растопете на пареа. 
  2. Измешајте жолчки и шеќер, гответе на пареа малку да згуснат па додајте чоколадо. Пенасто разматете ги останатите жолчки и шеќер. Соединете со чоколадото, ставете во садови и изладете 3-12 часа во фрижидер. Направете шлаг така што ќе разматите слатка павлака и шеќер, додајте шлаг преку чоколадниот мус.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text