Сочно пилешко подготвено со сок од портокал

Сочно пилешко подготвено со сок од портокал

Сочно пилешко подготвено со сок од портокал.

Состојки

 • пиле од 1,5 кг
 • 3 портокали
 • корен целер
 • 1 помала главица кромид
 • 3 зрна каранфилче
 • веза магдонос
 • 0,5 дл вињак
 • 50 гр путер
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Пилето измијте го и исечкајте го на парчиња, посолете и побиберете. Еден портокал преполовете и во кората забодете зрна каранфилче.
 2. Останатите портокали добро измијте ги, излупете ги, кората ситно исечкајте ја, а внатрешноста исцедете ја.
 3. На врело масло пропржете сечкан кромид, додајте парчиња пилешко и пржете. Прелијте со кора од портокал и полутки портокал со зрна каранфилче. Додајте и целер. Намалете ја температурата, поклопоте и гответе 15 минути на умерена температура.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text