Пита од домашни кори – едноставен рецепт

Пита од домашни кори – едноставен рецепт

Еве како да направите одлична пита со сирење од домашни кори…

Состојки:

  • 600 гр брашно
  • 125 гр растопен маргарин
  • 50 мл масло
  • 450 мл топла вода
  • 1 лажица сол
  • 250 гр сирење
  • 1 јајце
  • 2 лажици крем сирење

Начин на подготовка:

  1. Измешајте брашно и сол, и лесно додавајте вода и замесете глатко тесто. Пресечете на пет еднакви делови. Секој дел потопете го во маргарин. Пет такви кори развлечете со сукало во круг. Секој круг премачкајте го со маргарин и оставете да одморат околу 15 минути покриени со фолија. Потоа развлечете ги корите со раце, на нив ставете фил од јајца, сирење, крем сирење или павлака. Наредете во намастен плех и печете на 180 степени 30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text