Вкусни свински котлети во слатко-лут сос

Вкусни свински котлети во слатко-лут сос

Вкусни свински котлети.

Состојки:

 • 600 гр свински котлети
 • сол
 • бибер
 • 1 лажичка лук во прав
 • 30 гр путер
 • 5 чешниња лук
 • мед
 • 50 мл бујон
 • 100 мл вино
 • неколку феферони
 • 50 гр кикирики
 • кисели пиперки

Начин на подготоква:

 1. Месото посолете го и побиберете го. Додајте лук во прав, па испржете го на тивок оган додека не добие темна боја. Извадете го месото и ставете путер во тавата, па додајте лук и мед, а потоа супа и вино. Додајте феферони, кикирики и кисели пиперки. Измешајте и почекајте медот да се карамелизира. Вратете го месото и уживајте.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text