Кременадли со компири од рерна

Кременадли со компири од рерна

Одличен ручек, брзо се подготвува и толку е вкусен…

Состојки:

 • 600 гр компири
 • 2 моркови
 • 2-3 зелени пиперки
 • 1/2 тиквица
 • 1 домат
 • малку брокула
 • 1/2 корен целер
 • црвена слатка мелена пиперка
 • печена лута пиперка
 • листови магдонос
 • масло
 • лук
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Компирите исчистете ги, измијте ги и исечкајте ги на коцки, посолете, додајте бибер, лук, слатка и лута пипер. 
 2. Целиот зеленчук исечкајте го на коцки, па додајте малку зачини, масло,магдонос и измешајте со компирите. 
 3. Плехот намастете го со масло и ставете ги компирите со зеленчук во плех. Ставете кременадли и домати на парчиња, кои сте ги посолиле. Печете на 200 степени околу еден час.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text