Фантастичен колач: Совршена комбинација од чоколадо и лешници

Фантастичен колач: Совршена комбинација од чоколадо и лешници

Совршена комбинација од чоколадо и лешници…

Состојки:

 • 4 јајца
 • 100 гр шеќер
 • 100 мл масло
 • 200 гр брашно + 1 лажица
 • 1 лажица какао
 • 1/2 прашок за печиво
 • 100 гр суво грозје
 • 100 гр млечно чоколадо
 • 50 гр лешници

Начин на подготовка:

 1. Разматете жолчки со 100 гр шеќер, додајте млеко, масло, какао, брашно, прашок за печиво и соединете. Ставете во намастен плех и печете на 200 степени околу 15 минути.
 2. Белките разматете ги со остатокот од шеќерот, додајте суво грозје и една лажица брашно. измешајте, па на печениот бисквит, развлечете подеднакво, посипете со лешник и вратете во рерна. Намалете ја рерната на 180 степени и печете уште 25 минти. Прелијте со чоколадо и оставете да се излади.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек

singlepost_text