Проја со месо: Вкусен ручек кој ќе го обожавате

Проја со месо: Вкусен ручек кој ќе го обожавате

Вкусен ручек кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • 2 јајца
 • 200 мл јогурт
 • 150-200 гр пченкарно брашно
 • 100 гр бело брашно
 • 50 мл масло
 • 10 гр квасец
 • 1/2 прашок за печиво
 • 1 веза млад кромид
 • 200-250 гр мелено месо
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Кромидот исечкајте го и пропржете го на масло, додајте месо и малку динстајте. Додајте сол и бибер. Разматете јајца со миксер, додајте пченкарно брашно и бело измешано со прашок за печиво. Додајте јогурт, половина од сирењето и мелено месо. Оставете и малку месо. Измешајте.
 2. Ставете во намастен плех 30х20 см. Од горе издробете го остатокот од сирењето и распоредете го остатокот од месото. Печете на 220 степени околу 45-50 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text