Вкусно пилешко со маскарпоне – на италијански начин

Вкусно пилешко со маскарпоне – на италијански начин

Вкусно пилешко со маскарпоне – на италијански начин…

Состојки:

 • 250 гр пилешки гради
 • 30 гр рукола
 • 30 гр маскарпоне сирење
 • 30 гр црвена пиперка
 • пченка
 • морков
 • компир
 • павлака за готвење

Начин на подготовка:

 1. Пилешките гради наполнете ги со рукола и маскарпоне и црвена пиперка. Пржете на скара. 
 2. Неутралната павлака ставете ја да зоврие. Гответе кратко додека не стане кремаста и со сосот прелијте ги исечканите пржени пилешки гради. 
 3. Јадењето гарнирајте го со грилован морков, готвена пченка и печен компир.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text