Супа со кромид, лук и павлака – здрава и вкусна

Супа со кромид, лук и павлака – здрава и вкусна

Супа со кромид, лук и павлака – здрава и вкусна…

Состојки:

 • 1 главица лук
 • 1 главица кромид
 • 1-2 коцки за супа
 • вода по потреба
 • 1 лажица брашно
 • 100 мл бело вино
 • 200 мл кисела павлака
 • сол
 • маслиново масло
 • 3 парчиња тост леб

Начин на подготовка:

 1. Ставете коцка супа во вода, направете бујон. Исечкајте ситно кромид, па испржете со маслиново масло. Изгмечете лук. Пропржете го со кромидот па додајте брашно. Додајте бело вино, а потоа ставете и бујон. 
 2. Гответе 15-20 минути, потоа иситнете го зеленчукот со мискер. Додајте павлака, па посолете и побиберете. Потоа додајте коцки леб во супата и послужете.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text