Роловано пилешко со сувомеснато и кашкавал

Роловано пилешко со сувомеснато и кашкавал

Совршен спој од вкусови…

Состојки:

 • бело месо од 1 пиле
 • 150 гр тенка сланина
 • 100 гр мортадела
 • 100 гр чаден колбас
 • 100 гр листови кашкавал
 • малку кисели краставички
 • 1 лажица сенф
 • 1 лажица намаз од сирење
 • 3 чешниња лук
 • сол
 • бибер
 • кари
 • зачин по желба
 • листови магдонос

Начин на подготовка:

 1. Месото исчукајте го, посолете, побиберете, додајте сув зачин по желба. На алуминиумска фолија прво наредете листови сланина. Пркеу наредете исчукано и посолено месо, премачкајте со сенф, а преку наредете мортадела,а неа премачкајте ја со намаз од сирење, преку ставете чаден колбас, лук, па кашкавал, потоа листови кисели краставички. Додајте малку магдонос и кари.
 2. Свиткјате заедно со фолијата и ставете во плех. Печете на 220 степени околу час и 20 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text