Вкусен ручек без месо: Одлична комбинација од тиквици, домат и морков

Вкусен ручек без месо: Одлична комбинација од тиквици, домат и морков

Вкусен ручек без месо. Одлична комбинација од тиквици, домат и морков

Состојки:

 • 1 тиквица
 • 1 домат
 • 1 главица кромид
 • 1 морков
 • 3 чешниња лук
 • 1 шолја доматен сок
 • 2 лажици доматен сос
 • сол
 • бибер
 • 1/2 лица сув босилек

Начин на подготовка:

 1. Тиквицата и доматот измијте ги и исечете ги на мали парчиња. Кромидот и лукот исечкајте ги ситно.
 2. Во тава загрејте масло, ставете кромид и пржете околу пет минути. Додајте тиквици, домат, доматен сок и сос и лук.
 3. Посолете и побиберете, додајте босилек и кратко продинстајте. Ставете малку вода и гответе на средна температура околу 15 минути.
 4. Послужете со препечен леб или шпагети.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text