Мафини со јаболка и ореви – брзи и вкусни

Мафини со јаболка и ореви – брзи и вкусни

Мафини со јаболка и ореви – брзи и вкусни.

Состојки:

 • 100 гр путер
 • 2 јајца
 • 2 дл павлака (или јогурт)
 • 6-7 лажици млеко
 • 200 гр шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 250 гр брашно
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 3 изрендани јаболка
 • 100 гр крупно сечкани ореви

Начин на подготовка:

 1. Путерот пенасто разматете го со ванилин шеќер и обичен шеќер. Постепено додавајте јајца, павлака и млеко.
 2. Со лажица додавајте изрендани јаболка и добро измешајте. Измешајте прашок за пециво со брашно и полека додајте го смесата, лажица по лажица.
 3. Во калапи за мафини ставете корпички за печење и во нив ставете ја подготвената смеса. Ставајте една лажица смеса, во средината ореви и од горе уште смеса.
 4. Печете 20 минути на 200 степени.

Послужете и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

singlepost_text