Брз, вкусен и едноставен ручек: Ќофте од мелено месо и печурки

Брз, вкусен и едноставен ручек: Ќофте од мелено месо и печурки

Брз, вкусен и едноставен ручек!

Состојки:

 • 500 гр мелено месо
 • 1 лажица црвена пипер
 • 1 главица кромид
 • 150 гр шампињони
 • 200 мл павлака за готвење
 • мешавина од сув билен зачин
 • бибер
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Измешајте мелено месо со црвена пипер, посолете и добро соединете. Обликувајте 8 ќофтиња и наредете ги во намастен плех.
 2. Кромидот и шампињоните исечкајте ги па распоредете ги помеѓу ќофтињата.
 3. Во павлаката за готвење додајте бибер и мешавина од сув билен зачин па прелијте ги ќофтињата. Покријте со алу-фолија и печете во загреана рерна на 200 степени околу 30 минути, а потоа тргнете ја фолијата и печете уште 10 минути.

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text