Еве како да направите сос за паста од домати

Еве како да направите сос за паста од домати

Еве како да направите сос за паста од домати.

Состојки:

  • 800 гр домати од конзерва, излупени
  • 1 главица кромид
  • 6 лажици путер

Начин на подготовка:

  1. Кромидот пресечете го на половина, додајте путер и домати. Во тенџере динстајте на средна температура околу 45 минути. Мешајте повремено, а на крај извлечете ги парчињата кромид од тенџерето, а со остатокот од смесата прелијте ги тестенините.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

singlepost_text