Вкусни сомуни за вечера или доручек

Вкусни сомуни за вечера или доручек

Идеални за вечера или доручек, брзо се прават, превкусни се!

Состојки:

  • 200 мл јогурт
  • 200 гр брашно
  • малку пченкарно брашно
  • 1 лажичка сол
  • малку сода бикарбона

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки измешајте ги, разматете ги со лажица, а кога ќе престане да се лепи, месете со раце. На подлогата каде ќе месите посипете малку брашно, па уште малку замесете.
  2. Замесеното тесто поделете го на 6 дела, па ставете во намастен плех. Загрејте ја рерната и печете десетина минути на 220 степени. Кога ќе се испечат, извадете ги и малку премачкајте ги со вода и свиткајте во крпа. Оставете да се изладат.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

singlepost_text