Неодолива пита од готови кори со сливи и чоколадо

Неодолива пита од готови кори со сливи и чоколадо

Неодолива пита од готови кори со сливи и чоколадо.

Состојки:

  • 6 готови кори за пита
  • 150 мл вино
  • 50 гр суви сливи
  • 100 гр црно чоколадо
  • цимет
  • 10 гр ванилин шеќер
  • 1 лажица мед
  • малку путер

Начин на подготовка:

  1. Ставете вино во тенџере, па додајте чоколадо. Веднаш потоа додајте ванилин шеќер и цимет и мед. На првата кора ставете путер, истото направете го и со втората кора. На третата нанесете путер и смеса со чоколадо. Свиткајте, намачкајте со путер на крај, наредете и печете на 200 степени околу 35 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

singlepost_text