Необичен рецепт: Крцкава зелка во млечен сос

Необичен рецепт: Крцкава зелка во млечен сос

Необичен рецепт: Крцкава зелка во млечен сос.

Состојки:

  • 800 гр зелка
  • 150 мл млеко
  • 1 јајце
  • 15 гр скроб
  • 1 лажичка сув зачин
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте ја зелката на парчиња, па ставете ја да се готви 10 минути. Извадете ја од врелата вода, па наредете во тепсија. 
  2. Во еден сад измешајте ги сите состојки, па со сосот прелијте ја зелката. Прекријте ја тепсијата со фолија и ставете во рерна да се пече 30 минути на 180 степени.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

singlepost_text