Ролат со желе бонбони – Брз и вкусен посен десерт

Ролат со желе бонбони – Брз и вкусен посен десерт

Брз и вкусен посен десерт…

Состојки:

  • 1 поголем лист обланда
  • 120 мл вода
  • 120 гр шеќер
  • 120 гр ореви
  • 50 гр бисквити
  • 120 гр посен маргарин
  • 300 гр желе бонбони

Начин на подготовка:

  1. Листот обланда свиткајте го во мокра крпа да омекне. Шпинувајте шеќер па додајте сечкан маргарин и мелени ореви и бисквити.
  2. Обландата извадете ја од крпа па премачкајте со фил, посипете со сечкани желе бонбони и свиткајте во ролат. Оставете добро да се излади и исечете.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text