Рижото со буковки и морков

Рижото со буковки и морков

Подгответе вкусен ручек…

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 1 рендан морков
 • 2 чешниња лук
 • 300 гр буковки
 • 200 гр ориз
 • куркума
 • сол
 • бибиер
 • свеж магдонос

Начин на подготовка:

 1. Кромидот и морковот издинстајте ги на малку масло. Додјте сечкани буковки, па динстајте малку подолго. Посолете и додајте бибер. Кога водата ќе испари додајте измиен ориз. Додајте малку куркума. Измешајте па налијте со вода.
 2. Гответе на слаб оган. Уште еднаш додајте малку вода. Потоа лук и ситно сечкан свеж магдонос. Тргнете од оган и поклопете, оставете оризот малку да одмори.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

singlepost_text