Ролат од пилешко месо со свежи шампињони и тврдо сирење

Ролат од пилешко месо со свежи шампињони и тврдо сирење

Совршено јадење – комбинација од пилешко и печурки.

Состојки:

 • 1 цело пиле
 • 200 гр свежи шампињони
 • 100 гр тврдо сирење
 • 1 поголема главица кромид
 • 3 лажици сув зачин
 • малку бибер
 • 1 лажица црвена пипер
 • малку масло
 • конец за врзување

Начин на подготовка:

 1. Издинстајте го кромидот со шампињоните на малку масло, и зачинете. Месото одвојте го од коски.
 2. Истанченото месо зачинете го со сув зачин, бибер и пипер.
 3. На целата површино ставете динстани шампињони и од горе наредете листови сирење.
 4. Внимателно свиткајте, врзете со конец, ставете во тепсија и прелијте со малку вода и масло.
 5. Печете околу 2 часа на 200 степени.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text