Кремаст јафа колач – брза и лесна подготовка

Кремаст јафа колач – брза и лесна подготовка

Кремаст јафа колач – брза и лесна подготовка.

Состојки:

  • 400 гр бисквити
  • 300 гр јафа кекс
  • 1/2 л јогурт
  • 200 мл кисела павлака
  • 8 лажици шеќер
  • 1 кесичка ванилин шеќер
  • 1/2 л слатка павлака за шлаг

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте ги бисквитите на поголеми парчиња. Во посебен сад измешајте јогурт (може и овошен), кисела павлака, шеќер и ванилин шеќер, па додајте исечкани бисквити. Сè добро измешајте. Обликувајте по желба.
  2. Ставете го колачот во фрижидер добро да излади и бисквитите да ја впијат течноста.
  3. Разматете павлака за шлаг во која по желба ќе додадете малку шеќер и ванилин шеќер, но немојте премногу бидејќи смесата од бисквити веќе е доволно слатка. Украсете го колачот со шлаг и добро изладете.

Послужете и уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text