Брза пита со шунка, сирење и зеленчук

Брза пита со шунка, сирење и зеленчук

Брза и лесна подготовка.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 1 чаша јогурт
 • 1/2 чаша масло
 • 2 чаши брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1 лажичка сол
 • 250 гр ситно сирење
 • сечкана шунка Пекабеско (количина по желба)
 • сечкана црвена кисела пиперка (количина по желба)
 • сечкани кисели краставички (количина по желба)
 • 1 лажичка оригано

Начин на подготовка:

 1. Одвоено разматете белки и жолчки, па соединете ги.
 2. Додајте јогурт и масло, измешајте со лажица, потоа додајте сирење, брашно, прашок за печиво, сол, оригано, шунка, пиперка и краставички.
 3. Печете во намастен плех на 200 степени додека не порумени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text