Крцкави погачици за 30 минути

Крцкави погачици за 30 минути

Крцкави, брзи, идеални за доручек.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 50 мл масло
 • 10 лажици пченкарно брашно
 • 1 лажица лебно брашно
 • 1/2 прашок за печиво
 • 100 мл кисела вода
 • малку сирење
 • по желба малку сечкана сланина
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, додајте брашно со прашок за печиво, масло и кисела вода. Добро изедначете. 
 2. Обложете плех со хартија и премачкајте со масло, па тестото со лажица ставете го во купови по 3 лажици една до друга. На секоја издробете сирење и додајте сечкана сланина. Печете на 210 степени 25-30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text