Лиснати погачици кои се топат во уста

Лиснати погачици кои се топат во уста

Лиснати погачици кои се топат во уста…

Состојки:

 • 1 кг брашно
 • 250 мл млако млеко
 • 100 мл млака вода
 • 1 лажица сол
 • 1 лажица шеќер
 • 100 мл масло
 • 1 јајце
 • 40 гр свеж квасец
 • 200-250 гр маргарин
 • 200 гр сирење
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Активирајте квасец и замесете тесто. Развлечете го тестото 3 пати и изрендајте маргарин. Оставете да нарасне и после третиот пат развлечете и ставете сирење, па сечете во облици. Премачкајте со жолчка и посипете со сусам. Печете на 180 степени околу 30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text