Кекс колач: Брза и лесна подготовка, без печење

Кекс колач: Брза и лесна подготовка, без печење

Брза и лесна подготовка, без печење.

Состојки:

  • 400 мл вода или млеко
  • 10 гр ванилин шеќер
  • 80 гр чоколадо
  • 120 гр маргарин или путер
  • 400 гр бисквити
  • 120 гр чоколадо за глазура
  • 3 лажици масло или 120 мл слатка павлака за глазура

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере згответе вода и шеќер додека не зоврие. Додајте маргарин и чоколадо. Кога ќе се растопат исклучете. Во голем сад искршете бисквити и преку прелијте врел фил. Добро измешајте. Префрлете во калап и притиснете со лажица или шпатула за смесата рамномерно да се распореди. Преку прелијте чоколадна глазура. 
  2. Колачот оставете го на ладно, најмалку 3 часа.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text