Необични крофни – може да се пржат или да се печат

Необични крофни – може да се пржат или да се печат

Вкусни необични крофни.

Состојки за тесто:

  • 300 мл вода
  • 20 мл масло
  • 550 гр брашно
  • 20 гр квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • малку сол
  • џем по желба за фил

Начин на подготовка:

  1. Од наведените состојки формирајте меко тесто и оставете да одмори 30 минути. Развлечете на половина см и вадете со калап за крофни.
  2. Спојте по две и со ножици исечете ја средината како што е прикажано во видото. Во средина ставете лажичка џем или еурокрем. Оставете малку да одморат па премачкајте со жолчка и печете на 190 степени 30-35 минути.
  3. По желба посипете со шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text